Teak Kereste

Mynmar (Burma) daki, Rangoon nehrinde, 150 yıla yakın zamandır, suya batırılmış olarak duran bu ağaçların kesildikleri ilk gündeki gibi özünün sağlam ve iyi durumda oldukları gözlenmiştir.

Teak’in yüksek maliyetleri dolayısıyla, yat üreticileri Burma teak”i yerine meşe, dişbudak, akçaağaç, maun ve kiraz gibi ağaçları denemişlerdir. En yakın alternatif olarak sunulan, iroko ve afromosia (Afrika teak) birkaç uygulamada uygun olsa bile, sadece orjinal Burma teak”i tekne ve yat (yacht deck) uygulamalarında mükemmel sonuç vermektedir. Yatcht ve yatçılık sektöründe en çok kullanılan bu ağaç görsel harikalar oluşturur.

Teak ağacının Kerestelik tomruk kaliteleri SG1 ve SG2 olarak adlandırılır.Diğer kaliteler (SG3,SG4 gibi) sırasıyla devam eder. Yatcht, gemi gibi deniz araçları için freze olarak yacht deck olarak adlandırdığımız ürünler özeldir.

Teknik özelliklerine anasayfaki menüden ulaşabilirsiniz.Teak Kereste fiyatları,ölçüleri,çeşitleri tüm sorularınız için bizi arayınız.

Myanmar direk ithalatını yapmakta olduğumuz Teak ağacını gerek tomruk gerekse de kereste,ya da deck olarak firmamızdan menşei belgelenmiş olarak temin edebilirsiniz.

Dünyanın farklı bölgelerinden yetiştirilen, teak ağaçları hiçbir zaman gerçek Burma teak ağaçlarına muadil olamamıştır. Değişen iklim durumu, topografi, toprak türü, drenaj, rakım, yağış miktarı, kuru sezonun uzunluğu, ormancılık tekniklerinin eksikliği ve profesyonel yönetimi gibi nedenlerden ötürü, ahşabın kalitesi, dokusu ve rengi yetiştirilen ağaçların Burma teak”in özelliklerini gösterememesine neden olmaktadır.Plantasyon teak (Jawa Teak), parke, döşeme, bahçe mobilyaları ve diğer uygulamalar için uygun olsa da, denizcilik uygulamalarında (güverte,tekne,gemi bu sektör içerisinde kullanılan her yerde) için kesinlikle uygun değildir.

Titanic gemisinin güverteside, Burma teak’inden yapılmış olup, güvertenin ahşabı, geminin battığı gece 15 Nisan 1912 ‘ deki gibi güzel ve iyi durumdadır.